• https://www.facebook.com/modelucakservis
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
İLETİŞİM  0537 883 48 61      servis@rcmodelgarage.com

A

ABC :  Alüminyum pistonu ve bu pistonun içinde çalıştığı Krom kaplı pirinç silindir gömleği olan motorlara verilen ad.Bu motorların piston üzerinde sekmanları yoktur.Silindir gömleğinin üst kısmı alt kısmına göre daha dar olduğundan motoru soğukken çevirmek daha zordur.Isındığı zaman piston ve gömlek birbirine mükemmel uyum sağlar.

ABN: Bu motorlarda aynı ABC motorlar gibi olup yalnız silindir gömleği krom yerine nikel kaplanmıştır.

ABS : Bakınız ABS Plastic

ABS Plastic : Acetyl Butyl Stryene:Isı ile şekil verilebilen bir tür plastik

Academy of Model Aeronautics : Kısa adı AMA olan ve  Amerika'daki uçan modellerin kurallarını koyan ve kontrol eden kuruluş.

Acetate : Cellulose Acetate : Isı ile şekil verilebilen bir tür plastik

Adhesive : Yapıştırıcıların genel adı

Adjustable Throttle Limiter : Kısa adı ATL olan ve radyo üzerinde elektronik olarak gaz servosunun hareket mesafesini ayarlayan özellik

Adjustable Travel Volume : Kısa adı ATV  olan ve radyo üzerinde elektronik olarak servoların her iki yöndeki hareket mesafesinin ayarlanabilmesini sağlayan  özellik. EPA (End Point Adjustment ile aynı)

Adverse Yaw : Aşağı inen aileronun meydana getirdiği sürüklemeden dolayı uçağın uçuş ekseninden sapmak için gösterdiği eğilim. Az simetrik airfoil yapısı olan kanatlarda daha belirgindir. Bu etkinin azaltılması için radyo üzerinden elektronik olarak değişken aileron (Differential Aileron) ayarı yapılarak aileronların yukarı hareketi aşağı hareketine göre daha fazla olacak şekilde ayarlanır.

Aero Tow : Bir uçağın bir planörü çekerek havalandırması ve havada bırakması.

Aerobatics : Akrobasi. Bir uçağın havada yaptığı gösteri

Aerodynamics : Aerodinamik. Hava yada gazların içerisinde ilerleyen bir cismin davranışlarını ve etkileşimini inceleyen dal.

Aft : Uçağın arkasına doğru olan

After Run Oil : Uçuş gününün sonunda motorun içine konan ve motorun korozyon yapmasını engelleyen yağ.Etkili olması için motorun içindeki yakıtın tamamen yakılıp bitirilmesi gerekir.Bunun için yakıt uçaktan boşaltıldıktan sonra depo boşken motor çalıştırılıp içinde ve yakıt hatlarında kalan yakıtın bitirilmesi gerekir.

Aileron : Uçağın her iki kanadında olan ve uçağın sağa sola yatmasını sağlayan,birbirine göre ters yönde çalışan hareketli kanatçık/lar.Kanadın firar kenarındaki hareketli  kontrol yüzeyi.Genelde modelcilerin kafasını karıştıran bir parçadır.Uçağın arkasında dururken kumanda üzerindeki aileronu kontrol eden kol sağa hareket ettirildiğinde sağ aileron yukarı doğru sol aileron ise aşağı doğru hareket etmelidir.

Air Brake : Uçağın hızını yavaşlatmak için kullanılan açılır kapanır kapaklar/kanatçıklar

Air Speed : Uçağın havaya göre olan hızı

Airbrush : Kalem şeklinde hava ile çalışan küçük cisimleri boyamak için kullanılan boya tabancası

Aircraft : Uçma kabiliyeti olan araç. Genel anlamda uçak.Ancak uçabilen her türlü araç için kullanılır.

Aircraft Plywood : Huş ağacından yapılan kontraplak.Gerçek uçakların yapımında da kullanılır.Bir hayli serttir.

 

Airfoil : Uçağın kanadının kesit şekli.Uçağın uçuş karakteristiğini belirleyen etmenlerden biridir.Kaldırma kuvvetinin oluşmasını sağlayan kanat kesit profili

 

Almost-Ready-To-Fly : Kısa adı ARF olan ve inşaası bitmiş sadece kanatların,motorun ve kumandanın gövdeye takılıp, ayarlanarak uçurulacak uçak.Fabrikasyon yapılmış neredeyse uçmaya hazır model .Modelci sadece gövdenin ana parçalarını birleştirir,radyoyu ve, motoru takar.

AM -  bakınız Amplitude Modulation

AMA - bakınız Academy of Model Aeronautics

Amphibian : Karaya ve suya iniş kalkış yapabilen hava aracı

Amplitude Modulation : Kısa adı AM olan Türkçe Orta Dalga dediğimiz gönderilecek radyo sinyalinin radyo dalgasının genliği değiştirilerek gönderildiği yayın şekli

Angle of Attack : Hücum açısı.Uçağın kanadının hava içersinde ileri doğru hareket ederken uçağın uçuş eksenine göre sahip olduğu açı. Bu açı eğer uçağın airfoilinin sahip olduğu angel of attack açısının üzerine çıkarsa kanadın kaldırma kuvveti ortadan kalkar ve uçak düşmeye başlar

 

Angle of Incidence : Uçağın kanadının ekseni ile uçağın gövdesinin ekseni arasındaki açı.Eğer uçağın kanadının hücum kenarı uçağın gövde ekseninden yukarı doğru ise pozitif incidence yok aşağı doğru ise negatif incidence denir.

Anhedral : Dihedralin tersi.Kanat uçlarının kanat ortasına göre aşağıda olması.

Antenna : Anten

Area : Alan

ARF - bakınız Almost-Ready-To-Fly

Aspect Ratio : Uçağın kanat boyunun kanat genişliğine olan oranı.Planörlerde bu oran sport model uçaklara göre çok daha büyüktür.

ATL - bakınız Adjustable Throttle Limiter

 ATV - bakınız Adjustable Travel Volume

 Auto Rotation : Helikopterlerde havada motorun durması sonucu helikopterin düşmesini engellemek için kullanılan metod.Pallerin açısını ters (negatif) yönde çevirilir. Böylece helikopter yere doğru hareket ederken palleri yalayarak geçen hava pallerin dönüşünü sağlar. Pallerin dönüşü devam ederken helikopter yere değme noktasında pallerin açısını tekrar pozitif duruma çevirilerek kaldırma kuvveti oluşturulur ve helikopterin yere emniyetli iniş yapması sağlanır.

Average Chord : Kanat alanının kanat boyuna bölünerek bulunan kanat genişliği

Axis : Eksen

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret148677