• https://www.facebook.com/modelucakservis
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
İLETİŞİM  0537 883 48 61      servis@rcmodelgarage.com

PERVANE SEÇİMİ

MOTORA UYGUN PERVANEYİ NASIL BELİRLERİZ ?
Öncelikle pervaneler hakkında www.gokmenmodelucak.com dan alıntılar yapmak istiyorum.

Pervaneler üzerinde iki numara yazılı olarak gelir. Örneğin 10x6 .Birinci numara pervanenin inç olarak çapını verir.İkinci numara ise pervanenin pitch (adım - hatve) değeridir. Yani 6 değeri pervanenin bir 360 derecelik turda ilerlediği mesafenin inç olarak değeridir. Bazı pervanelerde bu değer mm olarak da belirtilir.
Yüksek adımlı pervane :
1. Hızlı uçuş sağlarlar
2. Yavaş süratlendirirler
3. Yavaş tırmanma sağlarlar
4. İnişte uçağın süratini düşürmek zor olur

Düşük adımlı pervaneler:
1. Yavaş uçuş sürati
2. Çabuk hızlanma
3. Çabuk tırmanma
4. Tüm motor devirlerinde çok iyi motor devri kontrolü

Bu adımın büyüklüğünü ve küçüklüğünü arabaların viteslerine benzetebiliriz.
Düşük adımlı pervane arabanın düşük vitesi gibidir. Yani araç sürat yapmaz ancak çok çabuk süratlenir ve güçlü bir şekilde çekilir yada rampada güçlü bir şekilde tırmanır.
Yüksek adımlı pervane ise arabanın yüksek vitesi gibidir. Yüksek vites de araba hızlı gider ancak hızlanması ve çekiş gücü düşüktür. Rampalarda aracın sürati hızla azalır.

Pervaneler çeşitli şekil ve tiplerde olabilir. Bazılarının ucu sivri, bazıları dar, bazıları geniş, bazılarının ucu küt vb. Her firma pervanesini dizayn ederken maksimum verim vermesi için dizayn eder. Günümüzdeki modern pervaneler %80 verimli çalışmaktadırlar.
Model motorları belirli bir yük altında çalışmak üzere dizayn edilmişlerdir. Bunun için motor/uçak kombinasyonuna göre pervane seçmeliyiz. Ancak eğer seçeceğimiz pervane motora çok az yük getirirse bu motorda devir aşımına sebep olacağından motorun kısa sürede ömrünü doldurmasına sebep olur. Bunu terside eğer pervane motora fazla yük bindiriyorsa bu da motorun aşırı ısınmasına sebep olarak ömrünü kısaltır.
Pekala pervaneyi neye göre seçeceğiz. Bunun için dikkat edeceğimiz konu pervanenin motora bindireceği yük ve devirdir. Motor ne çok aşırı yüksüz olarak yüksek devirde nede aşırı yüklü olarak düşük devirde çalışmamalıdır. Üretici firmalar motorları için çeşitli pervane seçenekleri sunmaktadır. Buna göre orta ölçülerde önerilen pervane ile başlanması uygun olacaktır.

Modelcilikte genellikle 2 palli pervaneler kullanılır ve en etkili pervaneler bu pervanelerdir. Modellerde kullandığımız pervanelerin çapı gerçek uçaklara göre çok küçük olduğu için 2 den daha fazla palli model pervanelerin pal uçları havayı dağıtır. Bu yüzden çok palli model pervanelerinin iki palli pervanelere göre verimleri daha düşüktür. 3 yada 4 palli pervaneler daha çok scale (ölçekli ) modellerde kullanılır. Ayrıca iki yada daha çok motorlu modellerde motorlar arasındaki yada motor ile gövde arasındaki mesafe az olduğu için tercih edilir.
Örneğin ; iki tane motoru olan bir model yaptınız. Motorların gövdeden uzaklığı 10 inç. 11x6 yada 10x7 pervane kullanamazsınız. Bu yüzden 8 yada 7 inçlik çapta, motora aynı yükü verecek 3 yada 4 palli pervane kullanabilirsiniz.


Hazırlayan (Emrah TEZER)
Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret154501